PIERWSZA KLASA

Szanowni Rodzice Uczniów klasy I w roku szkolnym 2021/2022 wszystkich informacji o zakupie tzw. wyprawki przekaże wychowawca w dniu 1.09.2021r.

Szkoła zaopatrza Uczniów w podręczniki i ćwiczenia z wyjatkiem religii.

Pierwszy tydzień to tzw. zaprzyjaźnianie się ze szkołą.

Co możemy doradzić:

1. Wybór plecaka dla pierwszoklasisty może być trudny, zwłaszcza jeśli nie jest on przyzwyczajony do noszenia tornistrów. Plecak musi wygodnie układać się na plecach dziecka i mieć wystarczającą ilość szelek, aby nie powodować problemów z postawą, takich jak skolioza. Plecak do szkoły to 15 procent wagi dziecka. Jego waga nie powinna przekraczać 2 kg. Dziecko ważące 20kg nie powinno nosić więcej niż 2kg. Dziecko powinno być zaangażowane w zakup plecaka szkolnego. Nie tylko ze względu na wybór odpowiedniego rozmiaru i dopasowania, ale również dlatego, że będzie to miało wpływ na jego pewność siebie.

2. Przedstawiajmy szkołę jako przyjazne miejsce, gdzie dziecko zawrze dużo znajomości, a także pozna wiele nowych i ciekawych rzeczy. Dobrym pomysłem jest wspólne oglądanie zdjęć, gdzie mama i tata występują w szkolnych fartuszkach czy z obowiązkowymi tarczami. Można powspominać zabawne sytuacje z czasów, gdy sami się uczyliśmy oraz przyjaźnie, które wtedy zawarliśmy.

3. Rozmowa z dzieckiem to podstawa przygotowania do rozpoczęcia nauki. Ważne jest poruszanie różnych tematów, zadawanie pytań, wymienianie poglądów i podtrzymywanie dialogu z dzieckiem.

4. Z rozpoczęciem nauki w szkole wiąże się wiele obowiązków, jak odrabianie lekcji, codzienne pakowanie plecaka , czy też wykonywanie poleceń nauczyciela. Dla pierwszoklasisty są one nowością i mogą budzić lęk. Rodzice powinni zatem przygotować swoją pociechę do nowych zadań. Wspólne ustalenie rozkładu dnia, z podziałem na odrabianie lekcji, odpoczynek, aktywność fizyczną i wyznaczenie stałej godziny pójścia spać zorganizuje dziecku i rodzicom czas.

5. Dziecko powinno nauczyć się samo podejmować decyzje, oczywiście na swoją miarę – np. co chciałoby robić, czy jak się ubrać. Ważne również jest, by rodzice nie wyręczali  w czynnościach, z którymi da sobie radę.

6. Szkoła to miejsce, gdzie dziecko ma się uczyć, a nie być we wszystkim najlepsze.

Pozdrawiam serdecznie , do zobaczenia we wrześniu.

Magdalena Dołęgowska dyrektor szkoły

( wkrótce zamieścimy informację o rozpoczęciu roku szkolnego)